Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/164010/virtual/www/domains/toastmasterspraha.cz/wp-content/themes/mioweb/library/main/main_classes.php on line 46

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/web/virtuals/164010/virtual/www/domains/toastmasterspraha.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/visual_editor_class.php on line 81

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/164010/virtual/www/domains/toastmasterspraha.cz/wp-content/themes/mioweb/library/main/main_classes.php:46) in /data/web/virtuals/164010/virtual/www/domains/toastmasterspraha.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/blog/blog_class.php on line 122
Nejsou céčka jako céčka - toastmasterspraha.cztoastmasterspraha.cz

Nejsou céčka jako céčka

 

Věřím, že mnohým z nás se jako první vybavila naše oblíbená plastová céčka a hra jménem „čára.“ Tedy alespoň těm z nás, co se narodili v 80. letech. Že se vám zastesklo?

V řečnickém klubu Professional Toastmasters Praha se s céčkama stále můžete setkat, alespoň prozatím.  Nejde však o naše oblíbené hračky z dětství, ale o manuál, jehož zkratka je CC v plném znění „COMPETENT COMMUNICATION“

 

 

Manuál „COMPETENT COMMUNICATION“

Uznávaným řečníkem se nestanete přes noc. Můžete mít talent a dar na komunikaci. Všechno však má svojí techniku. O technice a zkušenostech je právě tento základní manuál, který obsahuje celkem 10 zaměřených projektů. V těchto zaměřených projektech máte možnost vyzkoušet si opravdu širokou škálu technik, které vás povedou ke zlepšení vašich řečnických dovedností.

 

 

 

Jaké výzvy vás na této cestě čekají?

 

1) OTVÍRÁK

 Představ se publiku a řekni něco o sobě

2) STRUKTURA

Dobře si rozvrhni svůj projev, aby ho posluchači lépe pochopili. Ujasni a srovnej si myšlenky do správného pořadí.

 3) MLUV K VĚCI

Každý proslov má mít obecný a konkrétní cíl. Vyzařuj upřímnost a pevné přesvědčení.

 4) VOL SPRÁVNÁ SLOVA

Vybírej správná slova a strukturu, abys jasně a přesně sdělil svoje myšlenky. Slava mají být jasná, krátká a výstižná.

 5) ŘEČ TĚLA

Dodává důvěryhodnost. Zaměř se na pohyb, postoj, gesta, výraz obličeje a oční kontakt. Řeč těla má být plynulá a odpovídat tomu co říkáš.

 6) PRACUJTE S HLASEM

Mluv plynule a přirozeně. Hlasitost, výška, tempo a zabarvení hlasu dělají tvůj projev zajímavější. Důležité body zvýrazni pauzami.

 7) NASTUDUJ TÉMA

Zjisti si informace o zvoleném tématu. Své názory opři o fakta, příklady a názorné ukázky.

 8) ZVYKNI SI NA PREZENTAČNÍ POMŮCKY

Vizuální pomůcky pomáhají publiku zapamatovat si, co slyší. Vyber si pomůcky, které odpovídají myšlence, kterou chceš sdělit.

 9) VLOŽ SE DO TOHO

Přesvědč publikum, aby se ztotožnili s tvým tématem a přijali tvé myšlenky.

 10) INSPIRUJ POSLUCHAČE

Inspiruj a motivuj posluchače. Přijď s návrhem změny nebo plánu.

 

Tolik v krátkosti o projektech v základním manuálu. Teď se možná ptáte, co vám to přinese a k čemu by vám bylo si tento manuál projít krok po kroku?

Jistě máte spousty otázek.

Víte co, pojďme se společně podívat kolik lidí tuto cestu absolvovalo v roce 2018 a jako bonus pro vás mám rozhovor se dvěma členy, kteří se s námi podělili o své dojmy po dokončení manuálu.

 

Manuál v roce 2018 úspěšně dokončilo hned několik členů:

L’udovít Petržala

Pavol Kováč

Petra Philippi

Miroslav Vlach

Christián Mikláš

Karol Pittner

Jakub Kubaščík

 

Tady již zmiňované rozhovory:

 

Petra Philippi

Jaká byla její cesta, co jí klub přinesl a kam povedou její další kroky?
Na to nám Petra odpověděla v příjemné kavárně, ležící v srdci Prahy, na Václavském náměstí.

 

Pověz nám, kdy jsi do našeho klubu zavítala poprvé a co tě přimělo přijít znova?

Bylo to přesně před rokem, 4.10.2017, kdy na mě na Facebooku vyskočila událost, na kterou šel můj kamarád Petr. Měla jsem ten den volný večer, a navíc se jednalo o speciální setkání, kde měli přednášku zakladatelé diáře Doller. Řekla jsem si proč ne a rázem jsem se ocitla na setkání. Byla jsem celkem v šoku z toho, co vše se tu dělá. Někdo si pořád něco psal, probíhala hodnocení, měření času a další role . Až následně jsem zjistila, že nejde jen o pouhou přednášku, ale řečnický klub. Zaujalo mě to a shodou náhodou se mi uvolnil čas i další středu, a tak se stalo, že jsem začala do klubu chodit pravidelně. Byla zde skvělá komunita lidí, člověk se už od začátku hodně naučil a klub mi začal dávat smysl.

To jsi se za rok dostala daleko, prozradíš nám, jak jsi to udělala?

Já jsem celkově v životě takový sprinter. Mám tendenci dělat věci opravdu naplno. Samozřejmě to s sebou nese nějakou daň, která zapříčiní, že si čas od času dám volno jakoby lehnu, ale brzy se zase naplno rozjedu. Přijde mi důležité brát i to vypnutí jako součást cesty, životního stylu.

Co ti tento klub dává a co je to nejvíc, co ti do života přinesl?

I kdybych raději říkala jiné věci, abych víc inspirovala ostatní, tak pravda je, že je to komunita. Přátelé a úžasný kolektiv. Jsou zde lidé, kteří myslí pozitivně a chtějí na sobě pracovat. Našla jsem zde dokonce i přítele. A navíc jsem díky klubu rozjela vlastní projekt Speed Networking.
V práci jsem byla na vyšší pozici a zde se mi líbilo, že jsem začala od nuly, to bylo skvělé. Parádní je také konstruktivní zpětná vazba, a to jak její přijímaní, tak dávání. To, co vám tento klub dá, by vydalo na celou knihu

Jsi mladá žena plná elánu, pověz nám, čemu se věnuješ ve volném čase a čím se živíš?

Již řadu let se pohybuji na trhu financí. Vždy říkám, že pomáhám lidem s financemi tak, aby jim dělaly radost a ne starosti.  Také se zajímám o investice a zhodnocování. V této spojitosti se soustředím na finanční gramotnost, kterou se snažím šířit mezi lidi. A nyní, jak už jsem zmiňovala, se věnuji i networkingu, jde a baví mě propojovat lidi.

A máme tu závěrečnou otázku, kam povedou tvé další kroky v Toastmasterech?

Moje cesta s Professional Toastmasters Praha bude určitě svázaná ještě na dost dlouho. Teď bych chtěla pracovat víc na dalších lidech, rozvíjet kromě sebe i ostatní. A k tomu se chci angažovat i ve vedení klubu. Zapracovat na pár slabých místech a posunout klub zas o trochu výš.

 

Karol Pittner

Jaká byla jeho cesta v našem klubu, co se všechno naučil?

 

Jak dlouho jsi v klubu a co všechno jsi se naučil?

V klubu jsem od června 2016, takže je tomu 2 roky a 3 měsíce. Naučil jsem se mluvit, pracovat se svým egem, moderovat, mluvit před lidma, mluvit před kamerou.

Jaký největší přínos ti klub dal?

Největší přínos je ten, že díky TM si to vlastně všechno trénuji. Jak se říká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Jeden jediný důvod proč se do TM zapojit je: ZMĚNA.

Komu bys návštěvu klubu doporučil?

Doporučuji klub Professional Toastmasters Praha právě proto, že díky němu se staneš mistrem v komunikaci a ovládneš podia – je jen na tobě, jestli to využiješ v práci, nebo před zalněným pódiem, nebo před kamerou.

Co Karol jinak dělá, čemu se věnuje?

Mimo klub dabuji, natáčím videa, moderuji. Jsem herec, řečním, motivuji lidi, pomáhám lidem měnit jejich návyky. Můj největší úspěch je, že budu moderovat galavečer pro oceňování nejlepších podnikatelu.

 

Karol splnil základní manuál „Competent Communication“ (CC). Znamená to, že splnit 10 projektů, 10 řečí, 10krát dostal zpětnou vazbu od svých kolegů, kterou si pilně zapsal, zapracoval a zlepšoval se krok za krokem. To už je velký progres a spousta zkušeností.

 

 

Věřím, že vám rozhovory s těmito osobnostmi byli přínosem a že jste našli odpovědi na vaše otázky.

Tyto manuály CC však za nedlouho vystřídá nový vzdělávací systém PATHWAYS. A rozhodně je  na co se těšit. Pathways funguje na principu úrovní je více komplexnější a nabízí individuální přístup. Záleží na vás, na co chcete zaměřit svou pozornost. Například na řeč těla, práci s hlasem nebo je vašim snem dělat nejlepší interview a umět pracovat s publikem?

Ať už je to cokoliv co vás láká si projít touto cestou. Věřte, že vás to v životě posune zas o kus dál. Jak v osobním tak i pracovním životě. Nejde jen o to, že máte možnost se zde zlepšovat v komunikačních dovednostech. Zároveň trénujete i své lídrovské schopnosti.

A jestli tohle všechno využijete na pódiu, v práci nebo v soukromí záleží jen a jen na vás.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů